Gazeta Podatkowa nr 68 (1943) z dnia 25.08.2022
Odliczenie VAT od zakupu usługi budowlanej
Spółka w sierpniu br. otrzymała fakturę za usługi budowlane wystawioną w dniu 12 sierpnia br. (data sprzedaży na fakturze 30 lipca 2022 r.). Czy w rozliczeniu za lipiec br. spółka może odliczyć VAT wyszczególniony na fakturze?
Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych przez niego z tytułu nabycia towarów i usług w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Stanowi o tym art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.
Jeżeli chodzi o termin, w jakim podatnik może skorzystać z przysługującego mu prawa do odliczenia VAT, trzeba odwołać się do art. 86 ust. 10, 10b i 11 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Zasada ta ma również zastosowanie w przypadku zapłaty zaliczek, zadatków czy rat. Przy czym odliczenia można dokonać nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma fakturę lub dokument celny. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10, 10d i 10e ustawy o VAT, wówczas może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych.
W omawianej sytuacji w celu określenia terminu odliczenia VAT z faktury dokumentującej zakup usługi budowlanej należy przede wszystkim ustalić, kiedy u usługodawcy powstał obowiązek podatkowy.
Wyjaśnić należy, że w przypadku świadczenia przez podatnika VAT usług budowlanych lub budowlano-montażowych na rzecz innego podatnika podatku VAT, obowiązek podatkowy, jak stanowi art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury, o ile faktura ta zostanie wystawiona terminowo, czyli nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi. Jeżeli podatnik nie wystawi faktury, bądź też wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje w 30. dniu od dnia wykonania usługi.
W świetle powyższego Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup usługi budowlanej w rozliczeniu za sierpień 2022 r. Gdyby Czytelnik nie skorzystał z odliczenia VAT w tym terminie, może tego dokonać w rozliczeniu za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych. Odliczenie jest oczywiście możliwe pod warunkiem istnienia związku zakupu z wykorzystywaniem do wykonywania czynności opodatkowanych.
Przykład Podatnik rozliczający VAT miesięcznie w sierpniu br. otrzymał fakturę za usługę budowlaną wykonaną w dniu 30 lipca br. (remont korytarza w biurowcu) na kwotę netto 54.000 zł plus VAT 23% - 12.420 zł wystawioną w dniu 12 sierpnia br. W stosunku do tej transakcji obowiązek podatkowy powstał w sierpniu br. Ponieważ podatnik fakturę zakupu otrzymał w sierpniu br., prawo do odliczenia VAT naliczonego z tej faktury przysługuje mu w rozliczeniu za sierpień lub wrzesień, lub październik bądź listopad 2022 r. |
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|