Gazeta Podatkowa nr 73 (1948) z dnia 12.09.2022
Zakup usługi kateringowej a odliczenie VAT
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w systemie home-office nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanej usługi kateringowej. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 sierpnia 2022 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.430.2022.1.MC.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi doradcze, w tym w systemie home-office. W celu zwiększenia wydajności pracy, a co za tym idzie - większego przychodu, zamawia on usługi kateringowe z dowozem do miejsca prowadzenia działalności. Od organu podatkowego podatnik oczekiwał potwierdzenia, że ma prawo do odliczenia VAT od zamawianej usługi kateringowej.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
Zdaniem organu w okolicznościach niniejszej sprawy nie występuje związek przyczynowo-skutkowy, który decydowałby o prawie do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przez podatnika usługi kateringowej. O ile nie można wykluczyć, że nabywana przez podatnika usługa kateringowa może usprawnić wykonywaną przez niego pracę, to jednak nie może przesądzić o uprawnieniu do realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem przedmiotowej usługi kateringowej.
Dyrektor KIS podkreślił, że dla prawa do odliczenia podatku naliczonego istotne jest bowiem to, aby danemu towarowi/usłudze nadać tylko i wyłącznie charakter służbowy, a nie osobisty. Tak więc, aby podatek naliczony od dokonanych zakupów podlegał odliczeniu, zakupy te powinny utracić charakter zakupów na cele osobiste podatnika poza firmą.
Organ stwierdził, że w okolicznościach niniejszej sprawy wydatki na usługę kateringową należą do wydatków o charakterze osobistym. Takie wydatki ponoszą również inne osoby zarówno prowadzące działalność gospodarczą, jak i nieprowadzące działalności gospodarczej, a ich poniesienie uwarunkowane jest innymi względami aniżeli wzrost sprzedaży opodatkowanej. Zatem zamawianie gotowych posiłków w ramach nabywanej usługi kateringowej służy zaspokojeniu osobistych, prywatnych potrzeb podatnika i odbywa się bez związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. W konsekwencji nie zachodzi przesłanka, o której mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT i podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowej usługi kateringowej. Zakupu usługi kateringowej w tej konkretnej sytuacji nie sposób uznać za wydatek mający racjonalny wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą i związany z generowaniem obrotu opodatkowanego podatkiem VAT.
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|