Gazeta Podatkowa nr 89 (2068) z dnia 6.11.2023
Podatnik nie odliczy VAT od nabycia okularów
Zakupu okularów biurowych (soczewek wraz z oprawami okularowymi) nie można uznać za wydatek mający racjonalny wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą i związany z generowaniem obrotu opodatkowanego podatkiem VAT. W konsekwencji podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT w związku z ich zakupem. Tak stwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 17 października 2023 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.574.2023.2.RG.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się podatnik świadczący usługi prawnicze. Wyjaśnił, że wcześniej w związku z pracą biurową (obecnie prowadzi działalność gospodarczą) korzystał ze zwykłych okularów korekcyjnych, natomiast ciągłe uczucie przemęczenia oczu, w tym suchości, wpływały negatywnie na jego pracę, zmuszając do regularnych przerw od ekranu i tym samym obniżenia efektywności. Zaczął on, w związku z tym, poszukiwać rozwiązania problemu (celem poprawy efektywności wykonywanych prac), którym okazały się specjalne okulary biurowe. Okulary te zostały zakupione przed założeniem działalności gospodarczej. Podatnik nie odliczył od ich zakupu VAT, natomiast zastanawia się nad taką możliwością przy zakupie kolejnej pary okularów biurowych (soczewki wraz z oprawami okularowymi).
Dyrektor KIS przypomniał, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Według organu, z uwagi na to, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
Zdaniem Dyrektora KIS zakupu okularów biurowych nie można zaliczyć do wydatków związanych ani bezpośrednio, ani pośrednio z opodatkowaną działalnością gospodarczą.
W przypadku wystąpienia wady wzroku, osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów korekcyjnych, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą czy też działalności takiej nie prowadzi. Tak więc bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku. Wydatki na poprawę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym (w tym celu wydatki te ponoszą również inne osoby) i są związane z funkcjonowaniem danej jednostki w życiu społecznym, a ich poniesienie uwarunkowane jest innymi względami niż wzrost sprzedaży opodatkowanej. Tak więc zakup okularów korekcyjnych (okularów biurowych), będący wydatkiem o charakterze osobistym, niezależnym od prowadzenia działalności gospodarczej, jako taki nie może stanowić podstawy do odliczenia podatku naliczonego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|