Poradnik VAT nr 15 (591) z dnia 10.08.2023
Termin odliczenia VAT z faktury VAT RR
Czy przy odliczaniu zryczałtowanego zwrotu podatku z faktury VAT RR można stosować ogólne zasady odliczania VAT?
Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla czynnego podatnika VAT, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych VAT. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.
Nabywca dla udokumentowania takiej transakcji wystawia fakturę oznaczoną jako "Faktura VAT RR". Fakturę tę wystawia się w dwóch egzemplarzach, a jej oryginał przekazywany jest dostawcy. Faktura VAT RR może być wystawiona w formie papierowej, a także za zgodą dostawcy, może być wystawiana, podpisywana i przesyłana w formie elektronicznej.
Dane, jakie powinna zawierać faktura VAT RR zostały szczegółowo określone w art. 116 ust. 2-3a ustawy o VAT. Wymienia się tam m.in. imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy, numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy czy czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawiania i otrzymywania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób. Ponadto, faktura VAT RR powinna zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: "Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług."
Na fakturze VAT RR należy również wykazać kwotę zryczałtowanego podatku w wysokości 7% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku (art. 115 ust. 2 w związku z art. 146ea pkt 3 ustawy o VAT).
Faktura ta dla jej wystawcy stanowi podstawę do odliczenia wykazanego w niej podatku. Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty.
Warunkiem odliczenia - zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy o VAT - jest, aby:
1) nabycie produktów rolnych było związane z dostawą opodatkowaną;
2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem;
3) w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostały podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.
Zatem z powyższego wynika, iż ogólna zasada dokonywania odliczenia VAT, określona w art. 86 ust. 10, 10b i 11 ustawy o VAT nie ma w tym przypadku zastosowania. Odliczenie VAT naliczonego przez wystawcę faktury VAT RR następuje w rozliczeniu za okres, w którym dokonano zapłaty rolnikowi ryczałtowemu należności z tejże faktury VAT RR.
Warto w tym miejscu nadmienić, że projektowane zmiany przepisów ustawy o VAT od 1 lipca 2024 r. umożliwiać będą nabywcom produktów rolnych/usług rolniczych od rolników ryczałtowych wystawianie faktur VAT RR przy użyciu KSeF (oczywiście za zgodą dostawcy zgodnie z dodanym w art. 116 ust. 3b ustawy o VAT). Takie faktury będą musiały zawierać numer identyfikacji podatkowej dostawcy i nabywcy (czyli będą musiały zawierać numery NIP obydwu stron transakcji). Możliwość wystawienia faktury VAT RR przy użyciu KSeF (oraz ewentualnie faktury VAT RR KOREKTA) będzie dostępna dla podatnika VAT po uprzednim uwierzytelnieniu się rolnika w KSeF oraz złożeniu przez tego rolnika w KSeF oświadczenia, że jest on rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT (vide: ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która na dzień oddania do druku niniejszego numeru "Poradnika VAT" znajduje się na etapie prac legislacyjnych).
Reasumując
Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, przy spełnieniu warunków określonych w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT. Nie mają tu zastosowania ogólne zasady odliczania podatku naliczonego. |
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|