Gazeta Podatkowa nr 50 (1300) z dnia 23.06.2016
Parkowanie pojazdu pod domem wyklucza 100% odliczenie VAT
Dopuszczenie możliwości parkowania pojazdu w okolicy miejsca zamieszkania pracownika powoduje, że wprowadzone w umowach powierzenia zasady korzystania z samochodów nie wykluczają prywatnego użytku tych pojazdów przez pracowników. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2016 r., nr IBPP2/4512-211/16/WN.
Podatnik (spółka) we wniosku o interpretację wskazał, że do działalności gospodarczej użytkuje samochody, których używają pracownicy do wykonywania obowiązków służbowych w oparciu o zawierane umowy powierzenia mienia. Określono w nich, że samochód służy wyłącznie do celów służbowych, jak również zabroniono wykorzystywania pojazdów w celach prywatnych. Ponadto podatnik, ze względu na charakter pracy, dopuszcza możliwość parkowania pojazdu w okolicy miejsca zamieszkania pracownika. Spółka planuje także rozszerzenie działalności o wynajem samochodów. Najem będzie dokonywany na rzecz pracowników, jak i osób trzecich na zasadach rynkowych określonych w cenniku, które w stosunku do pracowników będą spełniały wymogi wskazane w art. 32 ustawy o VAT. Zdaniem spółki ma ona prawo do odliczania 100% VAT od wydatków związanych z tymi samochodami.
Organ interpretujący uznał stanowisko to za nieprawidłowe. Jak wyjaśnił, posiadane przez podatnika samochody będą wykorzystywane do wykonywania przez pracowników obowiązków służbowych, jednak garażowanie ich w miejscu zamieszkania pracowników nie wyklucza ich użycia do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ponadto organ podatkowy wyjaśnił, że planowany przez spółkę odpłatny najem samochodów nie będzie mieć wpływu na uznanie tych pojazdów za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, z uwagi na różnorodny sposób korzystania z nich. Również wypełnianie ewidencji przebiegu pojazdów za czas najmu komercyjnego nie będzie można przyjąć za spełnienie wymogów określonych w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy i uznanie pojazdów za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, bowiem samo prowadzenie tej ewidencji nie stanowi wystarczającej przesłanki do takiego uznania.
W związku z tym spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% kwoty VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z używaniem pojazdów.
Warto w tym miejscu wskazać na wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 września 2015 r., sygn. akt I SA/Po 410/15 (orzeczenie nieprawomocne), w którym Sąd uznał, że parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania pracownika nie oznacza automatycznie, że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|