Gazeta Podatkowa nr 29 (1383) z dnia 10.04.2017
Odliczenie VAT na podstawie duplikatu faktury
W dniu 31 grudnia 2016 r. dokonaliśmy zakupu towaru, co zostało udokumentowane wystawieniem faktury w dniu 13 stycznia 2017 r. Ponieważ faktura ta do nas nie dotarła, zwróciliśmy się do sprzedawcy o wystawienie duplikatu. W dniu 6 marca 2017 r. sprzedawca wystawił duplikat faktury pierwotnej i w tym samym dniu go otrzymaliśmy. W jakim miesiącu, w tej sytuacji, możemy odliczyć VAT?
Podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi natomiast suma kwot podatku wynikających m.in. z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Mówi o tym art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.
Z powołanego przepisu wynika, że dokumentem, na podstawie którego podatnik może zrealizować przysługujące mu prawo do odliczenia VAT, jest zasadniczo faktura. Na równi z fakturą traktowany jest duplikat, który jest ponownie wystawioną fakturą, zawierający dane zawarte w fakturze pierwotnej, która uległa zniszczeniu lub zagubieniu. Kwestie dotyczące wystawiania duplikatów uregulowane zostały w art. 106l ustawy o VAT.
Przepisy nie określają w sposób szczególny terminu odliczania VAT z duplikatów faktur. Należy zatem stosować zasadę ogólną. Mianowicie prawo do odliczenia przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym z tytułu danej transakcji powstał obowiązek podatkowy u sprzedającego. Prawo to nie może być jednak zrealizowane wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę potwierdzającą zakup. Przy czym, jeżeli podatnik nie dokona odliczenia w tym terminie, może to uczynić w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Wynika to z art. 86 ust. 10, 10b i 11 ustawy o VAT.
Trzeba wskazać, że termin odliczenia VAT z duplikatu faktury zależy od tego, czy pierwotna faktura zakupu wcześniej dotarła do adresata i następnie zaginęła bądź uległa zniszczeniu, czy też w ogóle do niego nie dotarła. W razie gdy nabywca towaru lub usługi dokonał odliczenia VAT z otrzymanej faktury, która następnie zaginęła, wówczas duplikat stanowi wyłącznie potwierdzenie prawa do tego odliczenia. Data otrzymania duplikatu w tym przypadku pozostaje bez znaczenia.
Natomiast gdy pierwotna faktura nie dotarła do nabywcy, tak jak ma to miejsce w przypadku Czytelników, duplikat traktowany jest jak oryginał faktury. Prawo do odliczenia VAT przysługuje wówczas w terminie wskazanym w art. 86 ust. 10, 10b i 11 ustawy o VAT.
Reasumując, w przypadku gdy pierwotna faktura zakupu nie dotarła do Czytelników i w związku z tym nie odliczyli oni podatku VAT, podstawą odliczenia będzie otrzymany duplikat faktury. Prawo do odliczenia przysługuje Czytelnikom w rozliczeniu za okres, w którym otrzymali duplikat, tj. w marcu 2017 r. lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|