Poradnik VAT nr 12 (444) z dnia 20.06.2017
Prawo do odliczenia VAT od zakupu wiązanek okolicznościowych
Czy możemy odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup wiązanki pogrzebowej związanej ze śmiercią naszego pracownika?
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.
Wyżej przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarem i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest zatem istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.
W interpretacji indywidualnej z dnia 26 czerwca 2014 r., nr ITPP1/443-423/14/DM Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy potwierdził stanowisko podatnika, co do możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na zakup m.in. wieńców pogrzebowych, umieszczania nekrologów w prasie związanych ze śmiercią pracownika (byłego pracownika) czy najbliższej rodziny pracownika. Podatnik w stanie faktycznym sprawy wskazał, że zakup nekrologu, wieńca pogrzebowego w związku ze śmiercią np. pracownika, byłego pracownika należy traktować jako czynność związaną pośrednio z działalnością opodatkowaną. Jego zdaniem takie działania są wyrazem szacunku oraz uznania, co z kolei przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy oraz sprawniejszej realizacji celów biznesowych firmy.
Analogicznie wypowiedział się również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2013 r., nr IPTPB3/423-359/13-4/GG.
Odmienne stanowisko zaprezentował jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 1 września 2014 r., nr IPPP1/443-576/14-4/AS oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 22 lipca 2015 r., nr ILPP1/4512-1-295/15-4/MD.
W tym zakresie Dyrektor IS w Warszawie stwierdził, że: "(...) każdy wydatek, poza wyraźnie wskazanymi w ustawie, wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi i racjonalnością działania podmiotu. W sprawie nie zostało wykazane, aby wydatki ponoszone w przypadku śmierci wskazanych osób - miały wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości i przyczyniały się do generowania obrotu. (...)
W analizowanej sprawie opisane wydatki mają bezpośredni i jednoznaczny związek z czynnościami niepodlegającymi VAT, zatem w takim przypadku brak jest możliwości doszukiwania się ich pośredniego wpływu na prowadzoną działalność opodatkowaną. Taki związek jest zbyt mało konkretny w porównaniu do jednoznacznego związku tych wydatków z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu.
Tym samym Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z udziałem w uroczystościach pogrzebowych pracownika, (...) z uwagi na brak związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. (....)"
W świetle powyższego należy stwierdzić, że odliczenie podatku naliczonego z tytułu poniesionych przez podatnika wydatków na zakup wieńca pogrzebowego w związku ze śmiercią pracownika może zostać przez organ podatkowy zakwestionowane.
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|