Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (311) z dnia 1.12.2011
Naliczony VAT od zakupu usług noclegowych w kosztach podatkowych podmiotu prowadzącego działalność hotelarsko-gastronomiczną
Podatnik prowadzi działalność hotelarsko-gastronomiczną, w ramach której organizuje konferencje i szkolenia dla dużych podmiotów gospodarczych. W przypadku gdy z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc hotelowych nie można zapewnić noclegu wszystkim uczestnikom szkolenia (konferencji), podatnik zapewnia gościom noclegi również w obiektach prowadzonych przez inne podmioty. Podatek naliczony VAT od zakupionych usług noclegowych, zgodnie z przepisami o VAT, nie podlega odliczeniu ani zwrotowi. Czy podatnik postępuje prawidłowo, zaliczając do kosztów podatkowych wynikający z faktur koszt zakupu usług noclegowych wraz z naliczonym podatkiem VAT?
Tak, w opisanym przypadku podatnik może ujmować do kosztów uzyskania przychodów wartość brutto zakupionych usług noclegowych. |
Opodatkowanie podatkiem VAT reguluje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Wskazana ustawa statuuje zasadę, że podatnik ma prawo do odliczania podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Od tej zasady istnieją jednak liczne odstępstwa ograniczające prawo do odliczenia VAT.
W rezultacie, choć dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego podatek VAT wykluczono z kosztów uzyskania przychodu, to jednak zakresem tego wykluczenia nie objęto m.in. tej części podatku naliczonego, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług. Jednak aby w tych okolicznościach naliczony podatek VAT można było uznać za koszt podatkowy, nie może on zwiększać wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o czym stanowi art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) tiret drugie updof. Ponadto musi być spełniony warunek określony w art. 22 ust. 1 updof, że celem poniesienia kosztu jest osiąganie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
Wspomniane wymogi należy uznać za spełnione w sytuacji opisanej w pytaniu. Z okoliczności stanu faktycznego wynika bowiem, że w przypadku gdy baza noclegowa w obiektach hotelowych należących do podatnika nie wystarcza na zapewnienie noclegu wszystkim gościom, podatnik wykupuje usługi noclegowe u innych podmiotów. Niewątpliwie koszty zakupu usług noclegowych podatnik ponosi w celu uzyskania przychodu z prowadzonej działalności i są one uzasadnione, gdyż niemożność obsłużenia określonej grupy gości (uczestników konferencji, szkolenia) mogłoby spowodować rezygnację z usług świadczonych przez podatnika.
Jednocześnie, mimo iż zakup usług noclegowych przez podatnika wiąże się ze sprzedażą usług opodatkowanych podatkiem VAT, podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia naliczonego podatku VAT od zakupionych usług noclegowych. Ograniczenie prawa do odliczenia wynika z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
Oznacza to, że podatnik postępuje prawidłowo, ujmując do kosztów uzyskania przychodów wartość brutto wynikającą z faktur zakupu usług noclegowych.
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|