Gazeta Podatkowa nr 25 (1587) z dnia 28.03.2019
Odliczenie VAT na podstawie duplikatu faktury
Kontrola wewnętrzna u naszego kontrahenta wykazała, że nie zapłaciliśmy za fakturę zakupu części do maszyn z lipca 2017 r. Nie kwestionujemy zakupu, jednak nie otrzymaliśmy faktury pierwotnej w 2017 r. W związku z tym kontrahent wystawił duplikat faktury, który otrzymaliśmy w marcu 2019 r. Czy w tej sytuacji możemy odliczyć VAT w marcu br. na podstawie duplikatu faktury? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1202360)
Prawo do odliczenia podatku naliczonego generalnie przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym z tytułu danej transakcji powstał obowiązek podatkowy u sprzedającego. Prawo to nie może być jednak zrealizowane wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę potwierdzającą zakup. Przy czym jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może to zrobić w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Kwestie te reguluje art. 86 ust. 10, 10b i 11 ustawy o VAT (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.).
Dokumentem, na podstawie którego podatnik ma prawo do odliczenia VAT, jest zasadniczo faktura, przez którą rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. Na równi z fakturą traktowany jest także duplikat, który wystawiany jest w przypadku, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 7 listopada 2018 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.501.2018.1.WH, stwierdził, że duplikat faktury ma moc prawną równą fakturze pierwotnej (duplikat faktury stanowi powtórzenie danych zawartych w fakturze pierwotnej), dokumentuje w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze, co faktura pierwotna i stanowi na równi z nią podstawę do odliczenia VAT.
Jak wynika z art. 106l ustawy o VAT, faktura wystawiona ponownie (duplikat) musi zawierać dane zgodne z danymi z faktury pierwotnej, wyraz "duplikat" oraz datę jego wystawienia.
Termin odliczenia VAT z duplikatu faktury zależy od tego, czy nabywca otrzymał pierwotną fakturę, która następnie zaginęła lub uległa zniszczeniu, czy też w ogóle do niego nie dotarła. W przypadku gdy nabywca towaru (usługi) odliczył VAT z faktury, która zaginęła, duplikat stanowi wyłącznie potwierdzenie prawa do odliczenia VAT. Jeżeli nabywca nie otrzymał pierwotnej faktury, duplikat traktowany jest jak oryginał faktury.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 26 października 2018 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.577.2018.2.MSU, podkreślił, że tylko gdy dany podatnik nie otrzymałby faktury pierwotnej, byłby uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z wystawionego duplikatu w terminie jego otrzymania.
Zatem uczestnik forum ma prawo do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat, tj. za styczeń 2019 r. lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Jest to możliwe przy założeniu istnienia związku zakupu z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT.
Przykład Podatnik w grudniu 2017 r. dokonał zakupu towarów na potrzeby działalności opodatkowanej VAT. W marcu 2019 r. podatnik otrzymał duplikat faktury z grudnia 2017 r. Ponieważ pierwotna faktura zaginęła i podatnik nie odliczył VAT z tytułu zakupu towarów, z przysługującego mu prawa do odliczenia VAT może skorzystać w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat faktury, tj. za marzec 2019 r. lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. |
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|