Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (1051) z dnia 10.03.2020
Prawo do odliczenia VAT z biletu PKP
W ramach rozliczenia podróży służbowej pracownik przedstawił bilet PKP za przejazd na odległość powyżej 50 km. Czy spółka (czynny podatnik VAT) ma prawo odliczyć VAT z tego tytułu, jeżeli na bilecie nie ma NIP nabywcy?
Bilet PKP uprawnia do odliczenia VAT, jeżeli spełnione są pewne warunki. |
Zgodnie z ustawą o VAT, czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Należy także mieć na uwadze, że prawo do odliczenia VAT (w całości lub w części) przysługuje pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT. W przepisie tym ustawodawca wskazał listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do odliczenia VAT, np. odliczenie nie przysługuje, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona z VAT.
Dokument uprawniający do odliczenia VAT
Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, a także dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi (patrz: art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT).
Co do zasady, podstawowym dokumentem uprawniającym do odliczenia VAT jest faktura. Za fakturę uznawany jest jednak także bilet jednorazowy PKP - jeżeli zawiera on odpowiednie informacje.
Zgodnie z § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1485), faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług, polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, powinna zawierać:
a) numer i datę wystawienia,
b) imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
c) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
d) informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
e) kwotę podatku,
f) kwotę należności ogółem.
W świetle powyższego, bilet PKP nie musi zawierać NIP nabywcy, aby mógł być uznany za fakturę. Bilet - wystawiony zgodnie z ww. zasadami za jednorazowy przejazd PKP na odległość nie mniejszą niż 50 km - stanowi więc podstawę do odliczenia VAT, jeżeli jego zakup (czyli przejazd koleją) związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT. Natomiast gdyby bilet nie zawierał ww. elementów, w celu skorzystania z prawa do odliczenia VAT, należałoby zwrócić się z prośbą do przewoźnika o wystawienie faktury dokumentującej odbytą podróż.
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|