Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (1103) z dnia 20.08.2021
Prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów na podstawie PZC
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dokonuję importu towarów. Korzystam z usług agencji celnej (przedstawiciela bezpośredniego), która dokonuje wszystkich formalności celnych. Agencja wysłała mi mailem dokument PZC. Czy na tej podstawie mogę odliczyć VAT, czy muszę wydruk tego dokumentu poświadczać w urzędzie celnym?
Czytelnik ma prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów zgłoszonych do odprawy przez przedstawiciela na podstawie otrzymanego od niego dokumentu PZC, poświadczającego dokonane zgłoszenie celne towaru. Prawo to przysługuje pod warunkiem, że Czytelnik wykorzystuje importowane towary do czynności opodatkowanych VAT. |
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, kwota podatku wynikająca z dokumentu celnego jest jednocześnie kwotą podatku naliczonego i podlega odliczeniu (pod warunkiem, że podatnik wykorzystuje importowane towary do czynności opodatkowanych).
Co do zasady, podatnik może odliczyć VAT od importowanych towarów w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do tych towarów, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał dokument celny (patrz: art. 86 ust. 10 i 10b ustawy o VAT).
Przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji dokumentu celnego. Uwzględniając przepisy celne należy zaś uznać, że dokumentami celnymi w przypadku importu towarów są m.in.:
- dokument SAD - w przypadku dokonania zgłoszenia celnego w formie papierowej,
- poświadczone zgłoszenie celne PZC - gdy zgłoszenia celnego dokonano elektronicznie.
Powyższe potwierdziło Ministerstwo Finansów (patrz: strona internetowa www.biznes.gov.pl), odnosząc się do rozliczania VAT w imporcie towarów w ramach procedury podstawowej.
W związku z powyższym, podatnik może - co do zasady - odliczyć VAT zapłacony przez przedstawiciela bezpośredniego na podstawie PZC. Zaznaczamy ponadto, że wprawdzie można się spotkać ze stanowiskiem, iż dla skorzystania z odliczenia konieczne jest posiadanie elektronicznej wersji PZC lub poświadczenie tego dokumentu przez urząd celny, ale naszym zdaniem, nie ma takiego wymogu. Za takim stanowiskiem może przemawiać fakt, że potwierdzeniem wywozu towaru poza terytorium UE (w celu zastosowania stawki 0% VAT w eksporcie) może być kopia (wydruk) elektronicznego komunikatu IE-599. Tak wynika również z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 29 października 2020 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.575.2020.2.KT. W interpretacji tej czytamy:
"(...) elektroniczne potwierdzanie dokonanych zgłoszeń celnych następuje w formie komunikatu IE-599 wydawanego eksporterowi/nabywcy. Jest on podpisywany przez system ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych, zaś uzyskanie komunikatu IE-599 wiąże się z koniecznością rejestracji w tymże systemie.
Skoro zatem w systemie ECS potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej odbywa się za pomocą elektronicznego komunikatu IE-599, podpisywanego przez system ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych (który to komunikat dokumentuje czynność łatwą do zweryfikowania przez organy celne), to jego kopie może stanowić każdy rodzaj dokumentu, który by wiernie odzwierciedlał treść oryginału. Może to być zatem wydruk komunikatu IE-599 w formie papierowej, który nie musi być potwierdzony pieczęcią ani w inny sposób albo też dokument przesłany w formie elektronicznej, np. za pomocą poczty elektronicznej, w formacie pdf. (...)"
Wprawdzie interpretacja ta dotyczy eksportu, ale tak samo powinno być - naszym zdaniem - w przypadku dokumentu PZC (właściwego w przypadku importu towarów). Stanowisko nasze potwierdziliśmy na infolinii KIS. Osoba udzielająca odpowiedzi podkreśliła także, że w celu upewnienia się, czy towar został zgłoszony do procedury importu, należy sprawdzić, czy otrzymana przez podatnika kopia PZC zawiera numer MRN, tj. numer nadawany odprawie celnej.
Końcowo podkreślamy, że dokumenty, jakimi podatnik posłuży się dla potwierdzenia dokonania importu towarów, powinny potwierdzać tę okoliczność jednoznacznie i w sposób niebudzący wątpliwości.
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|