Gazeta Podatkowa nr 103 (935) z dnia 24.12.2012
Prawo do odliczenia VAT po zmianach konstrukcyjnych w pojeździe
Po dokonaniu zmian konstrukcyjnych w samochodzie, podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu, pod warunkiem, że samochód ten będzie spełniał wymagania określone w przepisach o VAT i będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej VAT.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik VAT we wniosku o interpretację wskazał, że w 2005 r. zakupił samochód osobowy. Podatnik zamierza dokonać zmian konstrukcyjnych w tym samochodzie, czyli m.in. zdemontować siedzenie z tyłu, zamontować tzw. "kratkę". Po wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych zostanie zmieniony rodzaj pojazdu na ciężarowy z dwoma miejscami do siedzenia - pojazd będzie spełniał kryteria, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym. Spełnienie tych wymogów będzie potwierdzone zaświadczeniem dokumentującym przeprowadzone badanie techniczne przez OSKP oraz wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu o spełnieniu wymagań zgodnie z art. 3 ust. 3 tej ustawy. Pojazd będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT. Zakupy paliwa do tego pojazdu będą udokumentowane fakturami VAT.
Zdaniem podatnika, po uzyskaniu wpisu do dowodu rejestracyjnego: rodzaju pojazdu - ciężarowy, VAT-1, będzie można odliczać VAT od paliwa zużywanego do tego samochodu.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy uznał stanowisko to za prawidłowe. Jak wyjaśnił, ustawodawca przyznał podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.
Natomiast kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodów oraz paliwa wykorzystywanego do ich napędu zostały uregulowane w przepisach ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym. Jak wynika z art. 3 ust. 1 tej ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 zł.
Przy czym ograniczenie to nie dotyczy pojazdów wymienionych art. 3 ust. 2 ustawy, czyli m.in. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van.
Spełnienie wymagań określonych w art. 3 ust. 2 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.
Ponadto, jak wynika z art. 4 omawianej ustawy, podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT od nabywanego paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1 tej ustawy.
Tak więc po dokonaniu zmian konstrukcyjnych w samochodzie, podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu przedmiotowego pojazdu. Jak bowiem wskazał podatnik, samochód ten będzie spełniał wymagania, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy, oraz podatnik będzie posiadał zaświadczenie i odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym, a samochód będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej VAT.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 20 listopada 2012 r., nr IPTPP4/443-599/12-5/UNR)
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|