Gazeta Podatkowa nr 31 (968) z dnia 18.04.2013
Termin odliczenia VAT, gdy zastrzeżono własność towaru
Dokonałem zakupu środka trwałego. Ze względu na jego znaczną wartość płatność została rozłożona na raty. Faktura dokumentująca ten zakup zawiera informację, że do czasu zapłaty towar pozostaje własnością sprzedawcy. Nadmieniam, że zakupiony środek trwały znajduje się w mojej firmie. Kiedy w tej sytuacji mogę odliczyć VAT?
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT. Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.
Prawo do odliczenia VAT od dokonanych zakupów przysługuje zasadniczo w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę. Natomiast jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może to zrobić w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Stanowi o tym art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT.
Faktura, o której mowa w pytaniu, zawiera zastrzeżenie, że do czasu zapłaty towar pozostaje własnością sprzedawcy. Na tym tle powstała wątpliwość, w którym momencie kupujący nabywa prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z takiej faktury. Zwłaszcza z uwagi na zastrzeżenie zawarte w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT. Ustawodawca w powołanym przepisie prawo do odliczenia VAT naliczonego, oprócz spełnienia ww. warunków, uzależnił także od prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Z art. 86 ust. 12 ustawy o VAT wynika bowiem, że w przypadku otrzymania faktury potwierdzającej m.in. nabycie towaru przed nabyciem prawa do rozporządzania nim jak właściciel, prawo do odliczenia powstaje z chwilą jego nabycia.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego m.in. ustawodawca uzależnił od prawa do dysponowania towarem jak właściciel, a nie od bycia właścicielem. Zatem wystarczającym warunkiem do odliczenia podatku będzie w tym przypadku wydanie towaru i otrzymanie faktury przez nabywcę.
W omawianej sytuacji bez wpływu na prawo do odliczenia podatku naliczonego pozostaje fakt zapłaty za towar w ratach. Zastrzeżenie dotyczące własności towaru, w sytuacji gdy nabywca posiada zarówno towar, jak i fakturę, nie ma wpływu na prawo do odliczenia VAT. Tak więc odliczenia VAT z omawianej faktury Czytelnik może dokonać w rozliczeniu za okres, w którym ją otrzymał lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Warunkiem jest jednak, aby zakup nią udokumentowany był związany z działalnością opodatkowaną VAT.
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|