Gazeta Podatkowa nr 78 (1015) z dnia 30.09.2013
Odliczenie VAT przy leasingu samochodu
Podatnik ma prawo do pełnego odliczenia VAT z tytułu rat leasingowych wynikających z umowy leasingu samochodu osobowego w okresie oddania pojazdu w odpłatne użytkowanie, jak również w sytuacji, gdy po upływie 6 miesięcznego okresu wynajmu samochód będzie dalej przeznaczony na wynajem i wykorzystywany do działalności opodatkowanej.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
We wniosku o interpretację podatnik VAT wskazał, że zamierza dodatkowo prowadzić działalność polegającą na wynajmie i dzierżawie samochodów. W związku z tym chce nabyć samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego i przeznaczyć go do wykorzystania na wynajem przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Po upływie tego okresu samochód ten będzie dalej przeznaczony na wynajem, a w przypadku braku zainteresowanego będzie wykorzystywany na inne cele związane z działalnością gospodarczą. Zdaniem podatnika będzie mu przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe, przez cały okres obowiązywania umowy leasingu oraz będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia 100% podatku przy nabyciu paliwa do napędu tego samochodu zarówno w okresie obowiązywania umowy najmu, jak i po jej zakończeniu.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Zdaniem organu podatkowego w sytuacji, gdy przedmiotowy samochód osobowy przeznaczony będzie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu na okres nie krótszy niż sześć miesięcy, podatnikowi będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe, zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b) ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz transporcie drogowym. Na podstawie tego przepisu podatnikowi będzie przysługiwało także pełne prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe, w sytuacji, kiedy leasingowany samochód osobowy przeznaczony będzie do dalszego wynajmu, ale będzie również wykorzystywany do prowadzenia działalności opodatkowanej innej niż wynajem samochodów. W tej sytuacji istotne znaczenie będzie miał fakt, iż samochód po zakończeniu umowy najmu trwającej powyżej 6 miesięcy nadal przeznaczony będzie do dalszego wynajmu, pomimo że w okresie, gdy brak będzie zainteresowania usługą najmu, będzie wykorzystywany przez podatnika do innej działalności opodatkowanej.
W kwestii natomiast prawa do odliczenia VAT związanego z zakupem paliwa do napędu tego samochodu stwierdzono, że z art. 4 powołanej ustawy wynika, iż zakaz odliczenia nie dotyczy paliw zużywanych m.in. do napędu samochodów osobowych spełniających przesłanki zawarte w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b) tej ustawy. Wskazać należy, iż w okresie, gdy przedmiotowy samochód będzie oddany w odpłatne użytkowanie i najemca samochodu będzie dokonywać zakupu paliwa do wynajmowanego samochodu, decydując o ilości, jakości i czasie zakupu, wówczas to najemca będzie dysponować przedmiotowym paliwem jak właściciel (będzie nabywcą towaru).
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 2 września 2013 r., nr IPTPP4/443-337/13-4/UNR)
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|