Gazeta Podatkowa nr 93 (1030) z dnia 21.11.2013
Nabycie usług dystrybucji energii elektrycznej a odliczenie VAT
Spółka w swojej działalności zużywa energię elektryczną. W związku z tym otrzymuje jedną fakturę za usługi dystrybucyjne i jedną za zakup energii elektrycznej od niezależnego dostawcy. W którym momencie przysługuje spółce prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej nabycie usług dystrybucji?
Przez dostawę towarów rozumie się, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Jak wskazano w art. 3 ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059 ze zm.) pojęcie dystrybucja oznacza:
a) transport paliw gazowych oraz energii elektrycznej sieciami dystrybucyjnymi w celu ich dostarczania odbiorcom,
b) rozdział paliw ciekłych do odbiorców przyłączonych do sieci rurociągów,
c) rozdział ciepła do odbiorców przyłączonych do sieci ciepłowniczej
- z wyłączeniem sprzedaży tych paliw lub energii.
Tak więc należy odróżnić pojęcie dystrybucji od pojęcia dostawy. Nie zawsze podmiot dostarczający energię elektryczną świadczy równocześnie usługi dystrybucji.
Podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo to powstaje zasadniczo w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę albo w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.
W przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma natomiast prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktury dokumentującej nabycie tych usług lub towarów, jeżeli zawiera ona informację, jakiego okresu dotyczy, w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności (lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych).
W art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT wymieniono dostawę energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego. Nie wymienia się tam usług dystrybucji energii elektrycznej.
Odliczenie VAT z tytułu nabycia usług dystrybucji energii następuje na zasadach ogólnych.
Z uwagi na to, że dystrybucja energii elektrycznej nie jest pojęciem tożsamym z jej dostawą, odliczenie podatku VAT z faktury dokumentującej wykonanie tej usługi przysługuje na zasadach ogólnych, czyli w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą wykonanie tej usługi albo w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|