Poradnik VAT nr 2 (362) z dnia 20.01.2014
Odliczenie VAT przez nabywcę stali
Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT (rozliczającym VAT miesięcznie). Na potrzeby prowadzonej działalności dokonujemy zakupu stali. Kiedy powinniśmy dokonać rozliczenia VAT od tych nabyć oraz w jakich pozycjach deklaracji VAT je wykazać?
Nabycie stali, tj. towaru wymienionego w załączniku nr 11 do ustawy o VAT przez czynnego podatnika VAT podlega opodatkowaniu przez nabywcę wyłącznie w przypadku, gdy następuje od czynnego podatnika VAT, a przedmiotem zakupu nie są towary objęte zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
W tej sytuacji sprzedawca stali nie wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy (bądź otrzymaniem przed dokonaniem dostawy całości lub części zapłaty) i nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miało miejsce to zdarzenie (bądź otrzymaniem przed dokonaniem dostawy całości lub części zapłaty) jest zobowiązany do wystawienia faktury, na której zamiast stawki i kwoty podatku umieszcza oznaczenie "odwrotne obciążenie".
Z kolei nabywca, w celu wykazania podatku należnego, zgodnie z obowiązującym do końca 2013 r. art. 106 ust. 7 ustawy mógł wystawić fakturę wewnętrzną. Analogicznej regulacji nie zawarto jednak w aktualnych przepisach dotyczących fakturowania, co oznacza, że sposób dokumentowania takiej transakcji pozostawiono całkowicie w sferze decyzji podatnika. Dlatego też wyliczenie podatku należnego może być dokonane na fakturze otrzymanej od dostawcy stali.
Jeśli chodzi o odliczenie VAT od nabywanych towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, to zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT możliwe jest ono pod warunkiem uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.
Możliwość odliczenia przez nabywcę podatku naliczonego od transakcji rozliczanej na zasadzie odwrotnego obciążenia, uwarunkowana jest nie tylko prawidłowym wyliczeniem przez niego podatku należnego, ale również terminowym wykazaniem tego podatku w deklaracji VAT.
Zatem, co do zasady, podatnik nabywający stal wykazuje z jednej strony kwotę podatku należnego od dokonanej transakcji (poz. 32 deklaracji VAT-7), z drugiej natomiast te same wartości wykaże po stronie podatku naliczonego (poz. 42).
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|