Gazeta Podatkowa nr 41 (1082) z dnia 22.05.2014
Zasady odliczania VAT od motocykli
Na potrzeby działalności gospodarczej używamy motocykle. Czy te pojazdy należy zgłosić do urzędu skarbowego na druku VAT-26?
Od 1 kwietnia br. zgodnie z podstawową zasadą podatnik VAT wykorzystujący do działalności pojazdy samochodowe ma prawo do odliczenia 50% kwoty podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z tymi pojazdami.
Do tych wydatków zalicza się m.in. nabycie pojazdów, paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do ich napędu, usługi naprawy lub konserwacji pojazdów oraz nabycie innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Od 1 kwietnia br. do ustawy o VAT została wprowadzona także definicja pojazdu samochodowego, zgodnie z którą są to pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W myśl przepisów pojazd samochodowy to pojazd silnikowy (z wyjątkiem motorowerów), którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h (określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego).
Natomiast motocykl to pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy (określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół).
Należy podkreślić, że w stosunku do niektórych pojazdów zawieszono prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa. Odliczenia podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
1) samochodów osobowych,
2) innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Motocykl jest pojazdem samochodowym w rozumieniu ustawy o VAT.
Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń) określana jest na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w dokumentach tych nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.
Przy czym ograniczenie w odliczaniu VAT nie ma zastosowania m.in. w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Za takie uznaje się pojazdy, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez niego dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W tym przypadku dodatkowo podatnik ma obowiązek złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji (VAT-26) o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesie pierwszy wydatek związany z nimi. Jeżeli podatnik nie złoży w terminie tej informacji uznaje się, że pojazdy są wykorzystywane wyłącznie do jego działalności gospodarczej dopiero od dnia jej złożenia. Natomiast gdy podatnik zmieni wykorzystywanie danego pojazdu samochodowego, będzie obowiązany do aktualizacji tej informacji, najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany.
Tak więc Czytelnik ma obowiązek złożenia do urzędu skarbowego informacji VAT-26 w sytuacji, gdy zamierza wykorzystywać motocykle wyłącznie do działalności gospodarczej (czyli chce odliczać 100% VAT) i określi ich sposób używania oraz będzie prowadził dla tych pojazdów ewidencję przebiegu.
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|