Gazeta Podatkowa nr 54 (782) z dnia 7.07.2011
Podatnik zwolniony podmiotowo nie ma prawa do odliczenia VAT
Podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego nie może odliczyć podatku VAT z faktur dokumentujących zakup towarów czy usług, otrzymanych przed dniem utraty prawa do korzystania z tego zwolnienia. Tak uznał NSA w wyroku z dnia 11 maja 2011 r., sygn. akt I FSK 825/10 (orzeczenie prawomocne).
Sprawa dotyczyła podatniczki, która od 18 czerwca 2007 r. prowadziła działalność gospodarczą w zakresie wynajmu pokoi gościnnych. Na potrzeby prowadzonej działalności w okresie od 2003 r. do lipca 2007 r. dokonała nakładów inwestycyjnych polegających na rozbudowie, remoncie i adaptacji dwóch budynków, w których wynajmowała lokale.
W toku kontroli podatkowej przeprowadzonej w 2008 r. ustalono, że od 21 lipca 2007 r. podatniczka utraciła prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W związku z tym, w dniu 25 czerwca 2008 r. złożyła zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i deklaracje podatkowe za miesiące od lipca 2007 r. do maja 2008 r.
Następnie we wrześniu 2008 r. podatniczka złożyła korektę deklaracji podatkowej za lipiec 2007 r., odliczając w niej podatek VAT związany z nakładami inwestycyjnymi na rozbudowę i modernizację budynków, w których znajdowały się lokale do wynajęcia, poniesionymi w okresie od 2003 r. do lipca 2007 r.
W związku z tym organ podatkowy, powołując się na art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o VAT, odmówił prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych otrzymanych przed 21 lipca 2007 r. - a więc przed datą utraty zwolnienia podmiotowego z VAT.
Podatniczka nie zgadzając się z powyższym złożyła skargę do WSA, który ją oddalił. Sąd uznał bowiem, że nie miała ona prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych przed datą utraty prawa do zwolnienia podmiotowego w podatku VAT.
Stanowisko to potwierdził także NSA, do którego wpłynęła skarga kasacyjna podatniczki.
Jak wskazał NSA, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7 ustawy o VAT.
Zdaniem Sądu, z którym należy się zgodzić, podatniczka nie mogła w rozliczeniu za lipiec 2007 r. pomniejszyć kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego uiszczonego w cenach zakupów dokonanych przed 21 lipca 2007 r., a więc przed datą utraty zwolnienia podmiotowego i uzyskania statusu czynnego podatnika VAT ze wszelkimi tego konsekwencjami.
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|