Poradnik VAT nr 13 (397) z dnia 10.07.2015
Zakup biletu elektronicznego – prawo do odliczenia VAT
Pracownik wyjeżdżający w podróż służbową zakupuje bilety w formie elektronicznej (rezerwuje e-bilet). Czy w przypadku otrzymania takiego e-biletu przysługuje firmie prawo do odliczenia podatku VAT? Czy firma powinna przechowywać ten dokument w formie elektronicznej?
Zasadniczo podatnikom VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania przez nich czynności opodatkowanych. Stanowi o tym art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Podstawą do odliczenia podatku naliczonego co do zasady stanowią faktury. W niektórych jednak przypadkach możliwe jest dokonanie odliczenia podatku naliczonego z dokumentu zawierającego węższy zakres danych niż określony w art. 106e ustawy o VAT.
Na podstawie § 3 pkt 4 rozporządzenia w sprawie faktur, faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, powinna zawierać:
- numer i datę wystawienia,
- imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
- kwotę podatku,
- kwotę należności ogółem.
Jeżeli zatem podatnik posiada taki dokument i zakup miał związek z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, co do zasady, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na takich samych zasadach jak w przypadku "typowych" faktur.
Należy pamiętać, że fakturą jest dokument w formie papierowej lub elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. Fakturą elektroniczną jest z kolei faktura wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym. Przy czym dane, jakie należy umieścić na fakturze elektronicznej są takie same jak w przypadku faktur wystawianych w formie papierowej.
Faktury, a co za tym idzie również bilety, o których mowa w pytaniu mogą być przesyłane w formie elektronicznej w dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i ich czytelności.
Przez autentyczność pochodzenia faktury rozumie się pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury. Przez integralność treści faktury rozumie się z kolei to, że nie zmieniono w niej danych, które powinna ona zawierać.
Ponadto zgodnie z art. 106n ust. 1 ustawy o VAT stosowanie faktur elektronicznych wymaga akceptacji odbiorcy faktury. Forma takiej akceptacji nie jest unormowana, co oznacza, że może być ona dowolna.
Reasumując
Jeśli bilet otrzymany w formie elektronicznej będzie zawierał elementy określone w § 3 pkt 4 rozporządzenia w sprawie faktur, będzie on uznawany za fakturę. Oznacza to, że podatnik będzie miał prawo do odliczenia VAT od jego nabycia, jeśli tylko zakup usługi związany jest z działalnością opodatkowaną podatnika. Bilet ten musi być jednak otrzymany (udostępniony) w sposób i w formie zapewniającej jego autentyczność, integralność i czytelność. |
Ustosunkowując się do drugiej części pytania wskazać należy, że kwestie przechowywania i udostępniania faktur reguluje art. 112 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy przechowują:
1) wystawione przez siebie lub w swoim imieniu faktury, w tym faktury wystawione ponownie,
2) otrzymane faktury, w tym faktury wystawione ponownie
– w podziale na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający łatwe ich odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich wystawienia lub otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju są zobowiązani do przechowywania wystawionych i otrzymanych faktur, faktur korygujących oraz ich duplikatów na terytorium kraju. W przypadku ww. podatników, faktury mogą być przechowywane również poza terytorium kraju wyłącznie w formie elektronicznej w sposób umożliwiający organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej, za pomocą środków elektronicznych, dostęp on-line do tych faktur.
Zgodnie z art. 112a ust. 4 ustawy o VAT, podatnicy są zobowiązani zapewnić organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, bezzwłoczny dostęp do wymienionych dokumentów, a w przypadku faktur przechowywanych w formie elektronicznej również bezzwłoczny ich pobór i przetwarzanie danych w nich zawartych.
Reasumując
Obowiązujące regulacje prawne dopuszczają możliwość przechowywania faktur w dowolnej postaci, tj. w formie papierowej lub elektronicznej niezależnie od sposobu ich otrzymania (wystawienia). |
Potwierdzają to również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych (przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 31 stycznia 2014 r., nr IBPP2/443-1012/13/AB).
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|